צוות השיפוט לשנת 2023

בשנה הראשונה של התחרות, זכינו לצוות של 5 שופטות ושופטים משובחים. כל אחת ואחד מהם לוקח.ת חלק ביצירה משמעותית, אהבת ספר ושותפות אמיתית לתרבות הספר בישראל: מרית בן ישראל, מיכאל גורדון, שירז גרינבאום, מיכל מגן וגיא שגיא — אנחנו מלאי הערכה ותודה על עבודתם הטובה.

צילומים מתהליך השיפוט. צילום: יסמין להב

הצוות ניפגש ליום עבודה ארוך ואינטנסיבי בחלל הבית שלנו, בטחנת הקמח בשער העמקים. 120 הספרים שהתקבלו לתחרות זכו לבחינה רצינית ודפדוף מעמיק. הדיונים, השיקולים ותהליך הבחירה המשותף של הצוות היו נהדרים. תוך כדי עבודה, היה ברור כי אנחנו מובילים מהלך חשוב ומקווים להניע שינוי משמעותי ברמת העיצוב עבור קהילת המעצבים.ות וקהל הקוראות.ים כאחד.

זו שנה ראשונה של התחרות, כך שהתקנון, הקטגוריות ועבודת השיפוט דרשו התאמות תוך כדי תנועה. במהלך יום השיפוט נוכחנו כי צריך לבטל את הציונים לשבח, ובמקומם לבחור שני ספרים מכל קטגוריה – כך שקיבלנו 12 זוכים, תריסר ספרים, ללא דירוג ביניהם.

התחרות היא מהלך דינאמי, המגיב לתנאי השוק, לספרים שנשלחו ולעמדות השופטים. כך שבכל שנה יווצרו דגשים אחרים בנבחרת שלנו. אנחנו מצידנו, נגיב ונדייק עם הזמן, כדי להצליח לשקף טוב יותר את העשייה של עיצוב הספרים בארץ, ולהתבונן תמיד במבט ביקורתי ואוהב על התחום שלנו.

הצוות ביום השיפוט בטחנה. מימין לשמאל: מרית בן ישראל, מיכל מגן, גיא שגיא, שירז גרינבאום, מיכאל גורדון.
צילום: יסמין להב

מרית בן ישראל

מרית בן ישראל – סופרת, במאית בין־תחומית ובלשית פואטית. ממייסדי ספריית גן לוינסקי למהגרי עבודה ופליטים, ובית הספר לתיאטרון חזותי, שם פיתחה שיטת בימוי "דרך עיצוב". בשנה האחרונה פורסמה הטרילוגיה שלה בנות הדרקון וכן את ספר תום שכתבה וערכה בשיתוף עם עדה ורדי. בבלוג שלה עיר האושר, היא כותבת ביקורת תרבות בעיקר מנקודת מבט ויזואלית.

מיכל מגן

מעצבת ועורכת גרפית. בוגרת המכון הטכנולוגי חולון – HIT. עיצבה וערכה גרפית עיתונים, כתבי־עת, ספרי ילדים ונובלות גרפיות. במשך שנים ערכה גרפית את כתב העת ״אדם צעיר״, שם פיתחה יחסי עבודה פוריים עם מאיירות ומאיירים ופיתחה עבודות לטרינג יחודיות. בשנים האחרונות מתמחה בעבודה על ספרי ילדים ועובדת בקביעות מול הוצאות ספרים מובילות. עיצבה את לאה גולדברג: כל שירי הילדים, פרויקט ייחודי בשני כרכים, אשר ראה אור השנה בספרית פועלים.

גיא שגיא

מעצב גרפי הפועל בטווח רחב של כלים, מדיומים וזירות, על התפר בין עיצוב לאמנות. בוגר בצלאל, בעל תואר שני באיור מ־SVA ניו יורק, זוכה פרס אדמונד דה רוטשילד לעיצוב לשנת 2020. פועל באופן יחודי ומורכב באופן הטיפול בדימוי ובטיפוגרפיה ובקשר ביניהם. בעבודותיו הוא נותן כח יחודי לאותיות, למילים, ולתוכן השפתי, ובכך יוצר את השפה הצורנית. עבודותיו פורסמו בכתבי עת והוצגו בתערוכות רבות. עיצב ספרים רבים למוסדות תרבות בארץ. מרצה בתואר הראשון והשני במחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל.

שירז גרינבאום

צלמת, עורכת צילום ויזמית תרבות. מייסדת־שותפה של המגזין מעלעלת: ספרים שהם אמנות. מנכ״לית מבואות: קרן הרעיונות ע״ש יואב בראל, אשר מעניקה תמיכה למחקר ופיתוח פרויקטים בין־תחומיים. חברה בקולקטיב אקטיבסטילס, במסגרתו ערכה עשרות פרויקטים בתקשורת מקומית ובינלאומית. ייסדה את הפרויקט להאיר את הבית: שיח על דור שני להלם קרב, אשר מפעיל קבוצות תמיכה מקצועיות לבנות לבנים להורים פוסט־טראומטיים על רקע צבאי ופועל ציבורית לשיפור מעמדם של בני ובנות משפחה.

מיכאל גורדון

מעצב גרפי המתמחה בטיפוגרפיה ועיצוב ספרי אמנות, ספרי אמן ואדריכלות. לשיטתו הספר נבנה ומקבל מובהקות צורנית בהשפעת התוכן המוּכל בו ועליו לייצר אירוע המאפשר דילוג בין החושים והנעת קריאה אקטיבית. עבודתו הביאה לשינוי יסודי בתחום העיצוב העילי של ספרים בארץ והיא הוצגה בתערוכות יחיד בצרפת ובישראל. קטלוג התערוכה דפוסים, שאצרו יונה פישר ומשה ניניו במוזיאון תל אביב לאמנות ב־2003, מציג מגוון פרשנויות בנוגע למלאכתו. בוגר המחלקה לעיצוב גרפי בבצלאל. מלמד במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר

צילומים מיום השיפוט. צילום: יסמין להב